Ebru Karacar: Bir hobi sahibi olmanın önemi

Hobiler söz konusu olduğunda aklınıza gelen ilk şey boş zamanları öldürmektir. Üstelik bu, çoğu modern çağ insanı için bu anlama geliyor ama bence en az bir hobiye sahip olmak, insanları önemli ölçüde etkileyen bir faktör.

İddiamı biraz daha ileri götürdüğümü ve özellikle kurumsal alanda kişiler için bir veya daha fazla hobiye sahip olmanın zorunlu hale getirilmesi gerektiğini düşündüğümü söyleyebilirim. Günlük hayatımda pek çok insanla karşılaşıyorum ve hobisi olmayanlarla hobisi olmayanları birbirinden ayırmak çok kolay.

Hobileri olan insanlar daha enerjik, daha pozitif ve daha mutludur. Hayatında çalışmaktan başka hiçbir şeyi önemsemeyenlere baktığımda sürekli gergin, hırslı, olumsuz, haksız, eleştirel, mutsuz ve huzursuz oluyorum. 

Bu türleri kollarından tut ve ‘Dostum git boşalt onu dostum. Dans et, şarkı söyle, tekmele, koş, ne istersen yap, amuda kalk ama bizimle uğraşma! ‘ Bağırmak ve sallamak istiyorum. Cidden korkuyorum ki bir gün bunu yapacağım. 

Hayattaki her şey para, iş ve mesleki unvanlarla ilgili değildir. Sen de insansın ve mutlu olmaya hakkın var. Gülümsemeniz ve sizi gülümsetecek birine ve bir şeye ihtiyacınız var. 

Size gülünç gelebilir ama bu son 3 yılda o kadar çok şey yaşadım ki, şimdi 30 yaşında olduğum için kafamda yüzlerce beyaz saç var. Her biri yaşadıklarımın ve öğrendiklerimin bir izidir. 

Bu hayatta kendinize ve sizi mutlu eden şeylere zaman ayırmak, dünyadaki en saçma şeyler olsa bile, kişinin hem ruhu hem de fiziksel sağlığı için faydalıdır.

Birçoğu acımasızca çalışmak, kendilerini parçalamak için günlük hırslara kapılmış durumda. Yokluğunda kazandığın parayla alacağın o evlere ve arabalara sahip olmak hiç mantıklı olmayacak. Kendinize bir hobi bulun. Parayı içermesi gerekmez. 

Bulmaca veya sudoku çözmek bile sizin için asla hayal edemeyeceğiniz şekillerde iyi olabilir. Kendinizi köklerinizin toprakta olduğu ve suyunuzun verildiği bir bitki olarak düşünün. Ancak güneş ışığı alamazsanız günün sonunda çaresizce ölürsünüz. 

Vücudun öldü ve ruhun tükendi. Biri diğeri olmadan hiçbir şey ifade etmiyor. Doğru hobiyi bulmak zaman alabilir, ancak doğru olanı bulduğunuzda, bu duyguyu bir daha bırakamayacaksınız.

Hobisi olmayan çoğu insanın yetenek ve hobi kavramlarını karıştırdığını düşünüyorum. Bir şeyden zevk almanız, onu yapmakta mükemmel olmanız gerektiği anlamına gelmez. Mükemmeliyet kavramı da kişiye göre değişiyor ama benim gibi mükemmeliyetçiyseniz bu iki kavramı nasıl ayıracağınızı öğrenmeniz gerekiyor.

Hobilerinizin becerilerinizi kanıtlamak ve mükemmellik için zorlamak değil, mutlu olabileceğiniz bir şey olarak hizmet etmek için orada olduğunu unutmayın.

Previous post Erkekler için ilk buluşma tavsiyesi
Next post DIY Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir