Ebru Karacar: Nasıl hipster

olunur Ebru Karacar’a hoş geldiniz! Bu blog yazısı, bu haftanın özel konusunu önerenlere adanmıştır. 

Yenilikçi nedir?

Hipster, 1940’larda New York City gibi belirli bir dönemin metropolünde yaşayan ve genel olarak modern caz dinleyen gençlere verilen bir addı. Zamanla bu gençler sadecebir grup olmaktan dinleyen belli bir müzik türünüçıkıp bunu bir alt kültür olarak deneyimlemeye başladılar, böylece onu bir yaşam biçimi olarak benimsediler.

Tarih boyunca ‘Hippiler’ ile karşılaştırılmış ve bu durumdan hep şikayet etmişlerdir. 

Bugünün tipik yenilikçileri havalı ama iç karartıcı görünümlü sanatsal insanlardan oluşuyor, genellikle en az 3.000 dolar değerinde bir bilgisayarı omuzda asılı duran ikinci el çantasında taşıyorlar. 

Kimse belli bir kimlikle doğmaz, zamanla geliştirdiğimiz, çevremiz ve içindeki insanlar gibi faktörlerden etkilenen bir dünya görüşü ile bir tarz elde ederiz. 

Ne giymeli

Üzerinde eski film grafikleri olan tişörtler almalısınız. Gömleği tercih ediyorsanız, kareli çerçeveli olanlar gibi oduncu desenli olmalıdır. Pantolonunuz sıkı olmalı ve yırtılırsa eleştirilmeyecektir. Ayakkabılarınız Converse veya ikinci el mağazalarından eski askeri botlar olabilir. 

Tarzınıza ve giysinize bağlı olarak yumuşak suni deri ayakkabılar da giyebilirsiniz, ancak bunlar özellikle hırpalanmış görünmelidir. Ayakkabılarınızda giyeceğiniz saçma renkli çorapları pantolonunuzun altında sergilerseniz hedef hedefi vurursunuz. 

Bir yerde büyükbabanın veya babanın kol saati varsa onu bulun ve hemen takın. Aksi takdirde vintage dükkanlarından birine gidip satın almalısınız. Taksim’deki vintage mağazalarında 50 TL civarında güzel saatler bulabilirsiniz.

Kafanda amaçsızca bir bere olmalı. Bere ne kadar eski olursa o kadar iyidir. Ayrıca çantalar için vintage yolunu da takip etmelisiniz. Bir postacı veya sırt çantası seçebilirsiniz. Suni deri olmalı, vegan olacağınızı unutmayalım. Yakında vegan sorunu hakkında konuşacağız. 

Gözleriniz bozulmasa bile numarasız bir çift gözlüğünüz olmalıdır. Siyah kemikli Rayban Wayfarer kullanabilirsiniz. Orijinal olmalarına gerek yok. Şu anda piyasalarda bile 5 dolara satılıyor. 

Piyasadan ya da ikinci el mağazalardan güneş gözlüğü satın almanızda sorun yok, durum böyle değil ama tabi ki güneş gözlüğü alacaksanız orjinalinin fiyatına şaşırmayın derim.

Saçınızı nasıl şekillendirirsiniz

Saçınız yataktan yeni çıkmış gibi görünmelidir. Kendin kesebilirsen, daha da iyi olur. Bu biraz kişisel tercih meselesi ama yenilikçiler genellikle eski püskü ve farklı kesilmiş saçlarıyla tanınırlar. 

Sakal bırakmanın bu iş için şart olduğunu söyleyebilirim. Sakalınız fazla uzamıyorsa, bıyık da uzatabilirsiniz, sadece bu tipik bir Türk bıyığı olmamalıdır. İyi çıkmazsa, sadece saçınıza odaklanmanız gerekecek.

Diğer stiller

Yenilikçilerin üslup özelliklerinden biri, ne giyerlerse giysinler görünür bir yerde en az bir dövmeye sahip olmalarıdır. Birçoğu ellerinde, bileklerinde veya kollarında tercih ediyor. Dövmenin, çocukluğunuzla veya daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olan yaşamdaki önceki deneyimlerinizle ilişkili derin bir anlamı olmalıdır. 

İyi bir dövme tasarımı düşünemiyorsanız, en sevdiğiniz klasik filmleri her zaman ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca rahatlık kitaplarınıza da başvurabilir ve size uyan en iyi satırı bulabilirsiniz.

Yanında ne

taşımalı O çantayı boşuna taşıyacağını düşündüysen, çok yanılıyorsun adamım! Popüler kültürün nimetlerine karşı çıksalar da, yenilikçiler teknolojiye son derece ilgi duyuyor ve çoğunun bir MacBook, iPhone, iPod’u var. Bu aygıtlar mükemmel ses kalitesine sahiptir, ancak biraz fazla pahalıdırlar. Yüksek kaliteli kulaklıklara sahip olmak da bir zorunluluktur.

Analog bir kameraları da var. Analog fotoğrafçılığın bambaşka bir heyecan sunduğunu çünkü çektikleri fotoğrafları görmek için filmleri sekmeye ayırmak gerektiğini savunuyorlar. Çantalarında eksik olmayan bir diğer şey ise minik bir defter ve kalemdir. 

Kahvelerini yudumlarken yazıyor, çiziyor ya da not alıyorlar. Herhangi bir görev yapmasalar bile o not defterine dinledikleri müzik eşliğinde karalama yaparlar. 

Tüm bunlara ek olarak sahip oldukları en değerli şey ‘vintage’ bisikletleridir. Ayrıca bisikletlerini ikinci el satın alıp kendileri tamir ediyor, boyayıp cilalıyorlar. İyi yaptıkları bir iş için kendileriyle gurur duyuyorlar ama bazen bu durumla çok fazla övünüyorlar. 

Bazıları bisikletlerine binlerce dolar harcıyor. Kaskları da umursamıyorlar çünkü bunlar çok popüler ve sadece saç stilini mahvediyorlar.

Ne yemeli

Vegan olmayın. Et ve süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal ürünleri tüketmeyeceksiniz. Deri çantayı falan unutun çünkü suni deri kullanacaksınız ya da sadece vegan markalardan alışveriş yapacaksınız.

Ayrıca hayatınızdan gluten alacaksınız. Organik pazarda yaşayacak ve organik olmayan şeylerden uzak duracaksınız. Gerekirse acıkırsınız.

Ne içmeli

Herhangi bir olağanüstü küçük kafede, hecelenmesi zor bir içecek içmelisiniz. Yurt dışından gelen bitki çayları ve farklı çaylar vazgeçilmezler arasında olmalıdır. Her biri en az 20 TL olan cam şişelerde satılan detoks içeceklerinden bıkmış olmalısınız. 

Evde kendi detoks içeceklerinizi bile yapabilmelisiniz. Şaraptan uzak duracak ve onun yerine en kaliteli birayı bulacaksınız. 

Bir sonraki seviyeye geçmek istiyorsanız, çevrimiçi olarak kendi biralarını hazırlayan yenilikçi arkadaşlardan ilham alabilirsiniz. Eğer sigara içiyorsanız, kendi tütününüzü nasıl paketleyeceğinizi öğrenseniz iyi olur çünkü yenilikçi olmak için kendi tütününüzü sarmayı veya pipo içmeyi gerektirir.

Tabii bazı Marlboro gibi pahalı sigara içiyor ama ben bu bölgede bayrak taşıyanlardan bahsediyorum.

Bir hipster olduğunu mu ilan etmelisin?

Hepsini bir kenara koyun. Öğrenmeniz gereken ilk ve en temel şey, asla ve asla bir Hipster olduğunuzu kabul etmemek. ‘Daima inkar, daima inkar’ felsefesini benimsemelisiniz. Çevre dostu olmalısınız, bu yüzden bisiklete biniyorsunuz, geri dönüşümü destekliyorsunuz, bu yüzden ikinci el kıyafetler giyiyorsunuz ve çöplerinizi cam, plastik ve kağıda ayırıyorsunuz.

En önemlisi, tam bir barış savunucusu olmalısınız. Hayvanları sevmeyi ve korumayı da unutmamalısınız. Onlara iyi bakabileceğinizi düşünüyorsanız, yetiştiricilerden ve hayvanlar üzerinde testler yapan şirketlerden hayvan satın alma konseptine karşı çıkmalısınız. Elbette savunduğunuz bu davalar sadece yenilikçiler için değil herkes için geçerli olmalı, bu konulara karşı ekstra bir duyarlılığa sahip olmalısınız.

Sanat, film ve müzik

Yenilikçi bir yaşam sürdürme hedefini tamamlamak için, filmlere karşı derin bir sevginiz olmalıdır. Hemen hemen her hipster ile sohbet ettiğinizde gelecek son üç film Garden State, Donnie Darko ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind’dır. Müzikte Sigur Ros, Johnny Cash ve The Clash’in sadık bir dinleyicisi olmalısınız.

Farklı sanat dönemleri ve hareketleri hakkında okumaya başlamalısınız.almalısınız hafızaya Her çağın en az popüler sanatçılarının en az üç parçasını. Bu parçalardan bazılarının yatak odanızda duvara asılmak yerine köşe duvarda durarak basılması veya çerçevelenmesi harika olurdu.

Bu alanda bilgili olup olmadığınızı soran olursa, cevabınıza, onu derinlemesine anlamak yerine sadece bazı okumalarla karşılaştığınızı mütevazı bir şekilde inkar ederek başlayın. Ardından, onlara her bir sanat hareketinin sadece gelişmekte olan sanatçıları değil, aynı zamanda bir bütün olarak toplumu nasıl etkilediğini anlatın.

Son sözler

Tüm bunları yazmam birkaç günümü aldı, özellikle taslağı yaparken çok eğlendiğimde. Ancak araştırmam ve tonlarca nottan sonra yazımın sonuna geldim, harika bir şey öğrendim. 

İtiraf etmemem gerekse de, sanırım bir yanım hipster! Glüten tüketmeme, evde yaptığım detoks içecekleri, çevreye ve hayvanlara olan sevgim, hatta en sevdiğim filmler, müzisyenler ve daha fazlası söz konusu olduğunda, kendime onlardan biri olup olmadığımı sormaya başladım.

Ben yardım edemedim. Ne olursak olalım, özümüzde iyi insanlar olalım. Kendimizi, doğayı ve diğer insanları sevelim. İnan bana, hayat böylesi çok daha iyi olurdu.

Previous post DIY Cuma
Next post Hobinizi kariyerinize dönüştürmekHobinizi bir hobiye dönüştürerek kariyerinizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir