Ebru Karacar: DIY Cuma

Ebru Karacar’a hoş geldiniz! Evinize yeni eşyalar eklemek mi yoksa eski giysilerinizi savurgan olmadan yükseltmek mi istiyorsunuz? İşte kendi kendinize deneyebileceğiniz bazı başarılı kendin yap projeleri:

Bir ağaç sehpa yapmak

Son zamanlarda gözüme takılan bir trend de ağaç mobilyalar. Yaşım nedeniyle, şu anda bıktığım ultra moderniteden uzaklaştığımı ve hala minimalist bir çerçevede doğallığa doğru ilerlediğimi düşünüyorum. 

Oturma odasına küçük de olsa farklı bir hava katmak istedim ve internetteki ahşap sehpalara baktım. Fiyatları görünce iki adım geri gittim. Normal olarak bildiğimiz bir tahta parçası yurt içinde 300 TL’den, altında dört demir ayakla başlıyor ve bu fiyat yurt dışında 700 dolara kadar çıkıyor. 

‘Ne yapabilirim, ne yapacağım ve kendim nasıl yaparım?’ Dedim. İnanılmaz komik bir fiyata yüksek fiyatlarla satılan kendi sehpamı yaptım. Tasarımın kendisi bana ait olduğunda pahalı olanlara göre farklı bir atmosfere sahip değildi.

Malzemeler:

 1. Bir tahta parçası (halka şeklinde) (30 TL)
 2. Ikea Marius Tabure (30 TL)
 3. Matkap
 4. Sprey Boya (renk tercihi size kalmış) (15 TL)
 5. Gazete

Prosedürü:

Sprey boya çok zararsız görünse de, normal boyalar gibi ağır kimyasallar içerir ve bunun üzerine sprey şeklindedir, bu nedenle havaya hızla karışır. Kapalı alanda uygulama yapacaksanız maske takmalısınız. 

Benim gibi dışarıda olacaksanız, boya püskürtürken çok yaklaşmazsanız herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Astım veya başka solunum yolu hastalıklarınız varsa, önce doktorunuza danışmanızı veya bu işe hiç girmemenizi tavsiye ederim!

 1. Yüzeye birkaç kat sprey boya sürdükten sonra sandalyenizin ayaklarını boyayın. Yaklaşık 15 dakika süren birinci taraf kuruduktan sonra ikinci tarafı çevirip boyayı sürün. 

Boya kuruduktan sonra eksik boşluk olup olmadığını kontrol edin ve istediğiniz doku ve pürüzsüzlüğü elde edene kadar boyayı yenilemeye devam edebilirsiniz. İstediğim dokuyu elde etmem yaklaşık 3 kez sürdü.

 1. Ardından, kuruduktan sonra, sandalyeyi ortasından çıkan broşürde gösterildiği gibi vida ve conta ile sabitleyin.
 2. Ardından, ayakları yere koyduğunuz tahta parçasının üzerine resimde gösterildiği gibi yerleştirin. Bu adım önemlidir. Orantısızlık olmaması için doğru koyduğunuzdan emin olun.
 3. Ayakları belirttiğiniz yerde sabit tutarak sıkıca vidalayın.

Zaten evde sprey boyam olduğu için bana hiçbir maliyeti olmadı ama yeni alacağınızı varsayıyorum. Maliyete ekledim ve toplamda 75 TL’ye harika bir sehpaya sahip olabileceğinizi söyleyebilirim! 

Özellikle Eminönü’nde fiyatlarda dalgalanmalar olacak bu yüzden pazarlık yapmadan hiçbir şey almamanı öneririm. Bana kapıyı 50 TL’ye açtılar ama ben 30 TL’ye aldım. Gördüğünüz gibi pahalı görünen ve satan şeyleri kendiniz yaptığınızda çok ucuza mal olabilir. 

Emek için harcadığınız para da cebinizde. Sehpanızı güzel ve mutlu günlerde kullanın! Bu projeyi yaparsanız, bize buradan Ebru Karacar’da anlatmayı unutmayın.

Eski kotlarınızı yükseltmek

Kabul edin, dolabınızda atmayı göze alamayacağınız eski kot pantolonlar da var. Kotlar asla modası geçmez ama yıllarca aynı şeyi giydiğinizde sıkılırsınız.

Levi’s kotlarımı yıllar önce aldım ve hala seviyorum ama bir yanım sıkılıyor. Bir süre önce onu yırttım ve bir şeyler yapacağımı söyledim ama şimdi ben de bıktım. Zamanla oynadığımızın farkındayım ama buna dayanamıyorum! 

Bu yıl kot pantolonlardaki aksesuarların çok moda olduğunu görünce denemeye karar verdim ve eski tişörtümden koparttığım sahte incileri rastgele diktim. Çok şık bir şey olduğunu düşündüm ve bu haftaki DIY Cuma günü sizlerle paylaşmak istedim.

Çok az malzeme kullansam da hiçbir inşaat aşaması uzun uzadıya açıklamamı gerektirmeyecek, bu yüzden umarım çok eğlenirsiniz!

Malzemeler:

 1. Bir çift eski kot
 2. Taklit inci
 3. Dikiş iğnesi
 4. Dikiş ipliği

Prosedür:

 1. Yenilemek istediğiniz kotu düz bir yüzeye yayın. İncileri kotun üzerine yerleştirin ve incileri nasıl dikmek istediğinizi tahmin etmek için bir fotoğrafını çekin.
 2. İğne ipliğinize sağlam bir düğüm atın. Düğümün kotun örgü boşluklarından çıkmayacak kadar büyük olduğundan emin olun. İğnenizi jean’in içinden düğüm içeride olacak şekilde çıkarın ve inciyi ucundan geçirin. 
 3. İpliği gerdikten sonra, iğnenizi, ipliğin çıktığı yerin yanındaki beze, incinin uzunluğundan daha az bir boşluk bırakarak geri koyun. Bu işlemi bir kez daha tekrarlayın. 
 4. Amacımız, yıkanırken vb. İncilerin düşmemesi için çift dikiş atmaktır.
 5. Kalan ipliği düğümledikten sonra kotun içinden gererek kesebilirsiniz.
 6. Kalan tüm incileri 2. ve 3. adımları tekrarlayarak dikin!

Umarım bu fikri ve yenilenmiş kotlarınızı beğenmişsinizdir! Bu projeyi denerseniz bana buradan Ebru Karacar’dan ulaşmayı unutmayın!

Boyayı sonuna kadar püskürtün!

Sprey boyalarla yapılabilecek ve yenilenebilecek şeyler neredeyse sınırsızdır. İnternette karşılaştığım tonlarca yenileme projesinden ilham alarak, uzun zaman önce Paşabahçe’den aldığım kilden Buda mumluğa yepyeni bir hava kattım. 

Sprey boya yardımı ile mat veya modası geçmiş süslemelerinizi yepyeni bir hale getirebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız:

Malzemeler:

 1. yenilemek ve iyileştirmek için bir ürün
 2. 1 kutu sprey boyayı(Renk sizin seçiminizdir)
 3. Gazete

Prosedürü:

 1. Yapmanız gereken ilk şey ne boyayacağınızı seçmektir. Seçtikten sonra üzerinde cila, cila veya boya olup olmadığını kontrol edin. Vernik, vernik veya boyalı yüzeylere uygulanan sprey boya su gibi akabilir veya hem emeğinizin hem de harcadığınız boyanın israfı olan kabarcıklar üretebilir. 

Vernik, cila veya boya kaplı bir şey seçtiyseniz, boyamaya devam etmeden önce zımpara kağıdı ile iyice zımparalamanız gerekir. Neyse ki ham kilden bir mumluk seçtim ve onunla uğraşmadım.

 1. İkincisi, boyayacağınız yeri seçmeniz gerekiyor. Sprey boya zararsız görünse de normal boyalar gibi ağır kimyasallar içermektedir. Üstelik sprey şeklinde olduğundan havaya hızla karışır. Kapalı bir alanda uygulayacaksanız mutlaka maske takmalısınız. 

Benim gibi dışarıda olacaksanız, boya püskürtürken çok yaklaşmazsanız herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Astım veya başka solunum yolu hastalığınız varsa önce doktorunuza danışmanızı veya bu işe hiç girmemenizi tavsiye ederim.

 1. Boyayı uygulayacağınız yeri seçtikten sonra boyanın gelme ihtimalini göz önünde bulundurarak gazeteyi geniş bir alana yayın. Unutmayın, sprey şeklinde olduğundan rüzgar yönüne bile akabilir. Önleminizi alın, böylece daha sonra karışıklık içinde zorlanmayacaksınız.
 2. Boyanın arkasındaki talimatları izleyerek boyayı yenilemek istediğiniz her şeye adım adım uygulayın. Her yüzeyi tamamladıktan sonra, boyaya dokunduğunuzda elinize bulaşmaması ve yüzeyinde leke kalmaması için en az 5 dakika bekleyin. 

Bilginiz olsun, tedbir amaçlı 5 dakika sonunda elimle değil bir gazete parçasıyla yine de sola ve sağa çevirdim.

 1. Her yerini boyadıktan sonra 12 saat açık havada bıraktım. İlk başta, benim oturma odasında bir kenara amadayanamayıp çünkü 10 dakika sonra balkona geri onun inanılmaz ağır kokualdı.Sabah içeri aldığımda koku yoktu ve iyice kurumuştu.

Yazmak ve okumak söz konusu olduğunda uzun bir süre gibi görünüyor ama çok kısa sürede tamamlanan çok basit bir DIY Friday projesinin sonuna geldik! Artık tek yapmanız gereken yenilediğinizi istediğiniz yerde kullanmak! Bu projeyi gerçekleştirirseniz ya da ondan ilham alan başka bir projeye imza atarsanız, bunu bize burada Ebru Karacar’da anlatmayı unutmayın!

Previous post Bir hobi sahibi olmanın önemi
Next post nasıl olunur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir